dodano: 13-09-19
Podróże do granic, czyli rowerami przez Austarlię
W czwartek – 12 września, o podróżowaniu, Australii oraz zmaganiu się z własnymi słabościami w naszej bibliotece opowiadał podróżnik Robert Czerniak.
dodano: 13-09-19
W czwartek – 12 września, o podróżowaniu, Australii oraz zmaganiu się z własnymi słabościami w naszej bibliotece opowiadał podróżnik Robert Czerniak.
dodano: 12-09-19
11 września odbyły się kolejne warsztaty komiksowe. Tym razem tematem było tworzenie grafiki i rysunków. Uczestnicy dowiedzieli się jak opracować plastycznie fabułę komiksu, jak dokonać wyboru stylu, techniki i wizerunku bohaterów, a także jak wykorzystać materiały źródłowe, zrobić podział i kompozycję kadrów i plansz. Zajęcia są elementem projektu "Łączy nas komiks". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dodano: 07-09-19
Już 12 września, o godz. 18.00, zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu "Spotkania z podróżnikami". Naszym gościem będzie Robert Czerniak, geograf, podróżnik, współautor książki "Podróże do granic". Podczas spotkania opowie, między innymi, o niezwykłej wyprawie, podczas której wraz ze swoim synem Joachimem przemierzył na rowerach Australię. Spotkanie jest elementem projektu "Biblioteka oknem na świat".
dodano: 07-09-19
"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia (…)." W taki sposób Prezydent RP uzasadnił wybór 8 nowel, które stały się lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W Obornikach akcja odbyła się tradycyjnie dzień wcześniej, czyli 6 września.
dodano: 04-09-19
Czego słucha się, jedząc francuską bagietkę? Jakie dźwięki słychać na wieży Eiffla? Jaka muzyka rozbrzmiewa pod niebem Paryża? Dzięki artystom z Art Bonsai przenieśliśmy się dziś do stolicy Francji. Podczas wspaniałego koncertu, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maniewie, dowiedziały się, m.in. do czego tańczą panowie i panie na moście w Awignon, poznały ciekawy instrument - akordeon, a także wysłuchały ponadczasowych piosenek muzyki francuskiej.
dodano: 02-09-19
Fantastyczny balik za nami! 30 sierpnia w bibliotece zaroiło się od księżniczek, wróżek, batmanów, pszczółek i mnóstwa innych bajkowych postaci. Dzieci bawiły się do muzyki na żywo, uczestniczyły w konkursach z nagrodami i zabawach. Każdy uczestnik baliku otrzymał drobny upominek, a w przerwach między tańcami można było poczęstować się łakociami. O małych czytelnikach nie zapomniała też maskotka Julka, która chętnie pozowała do wspólnych zdjęć. Balik był elementem projektu „Fantastyczna biblioteka”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dodano: 29-08-19
W historii naszego miasta niewielu jest ludzi, o których można powiedzieć, że są niezastąpieni. Taką postacią był niewątpliwie Tadeusz Ratajczak. Rok, który upłynął bez jego obecności, utwierdził nas tylko w tym przekonaniu. 28 sierpnia, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach, odbył się wernisaż wystawy „Tadeusz Ratajczak. Wyjątkowa osobowość ziemi obornickiej”.
dodano: 27-08-19
Bobasy, które nie muszą jeszcze zważać na sztywne ramy roku szkolnego, postanowiły nie czekać do września i powróciły do regularnych spotkań już w sierpniu. Biblioteczne warsztaty, na które przybyły dziś prawdziwe tłumy, zapewniają maluchom mnóstwo wrażeń. Poza wierszykami, rymowankami i teatrzykiem Kamishibai (tym razem - „O panach palcach”), były piosenki oraz zabawy pobudzające zmysły. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie mamom, które udostępniają nam "warsztatowe" zdjęcia swoich pociech.
dodano: 27-08-19
Gdzie szukać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące historii Obornik? Harcerska intuicja od razu naprowadziła uczestniczki rajdu rowerowego na bibliotekę. Cieszymy się, że mogliśmy dziś gościć (oraz posłużyć wiedzą) harcerkom z kursu metodyki "Strumień" zorganizowanego przez Wielkopolską Chorągiew Harcerek ZHR "Jutrzenka".
dodano: 23-08-19
W środowe popołudnie 21 sierpnia, odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy dwie fantastyczne książki: „Władcę Lewawu” Doroty Terakowskiej oraz „Most do Terabithii” Katherine Paterson.
Kotologia / Ruby Foster
Basia : wielka księga psów i kotów/ Zofia Stanecka
Astrid ; opowieść o Astrid Lindgren / Susanne Lieder
Kraków : przewodnik dla dużych i małych / Barbara Gawryluk
Gapiszon i... / Bohdan Butenko
Dom na ulicy Czereśniowej / Rotraut Susanne Berner