Aktualności

dodano: 27-03-17

IX Powiatowy Konkurs Recytatorski

25 marca po raz dziewiąty przystąpili do rywalizacji młodzi recytatorzy z powiatu obornickiego. W gościnnej siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki odbył się w sobotę, 25 marca, konkurs recytatorski poświęcony twórczości dwojga poetów – Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty zatytułowany „Z marzeniami nam do twarzy...”. Jak co roku w szranki stanęła młodzież w dwu grupach wiekowych – gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

czytaj więcej

dodano: 20-03-17

Spotkanie literacko-muzyczne z sopranem w tle

Po raz kolejny naszą bibliotekę odwiedził pisarz Roman Pankiewicz. Tym razem przywiózł Mariannę Łabę - solistkę Filharmonii Lwowskiej, która występowała już w większości krajów europejskich, a także w USA i Kanadzie. Bardzo często zapraszana jest do naszego kraju - ostatni jej koncert odbył się 24 sierpnia 2016 na Festiwalu \"Muzyka w Starym Krakowie\". W wykonaniu artystki usłyszeliśmy wiele pięknych utworów muzycznych, począwszy od \"Ave Maria\" aż do standardów G. Gershwina. Mariannie Łabie akompaniował Igor Maceluch, wykładowca Wyższej Szkoły Muzycznej we Lwowie.Spotkanie dofinansował Ludowy Bank Spółdzielczy w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 20-03-17

Trudne sprawy polsko-ukraińskie

16 marca gościliśmy w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego, duchownego katolickiego obrządków ormiańskiego i łacińskiego. Tematem spotkania były trudne sprawy polsko-ukraińskie : Wołyń. Organizatorem spotkania było Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe.

czytaj więcej

dodano: 17-03-17

Elżbieta Bednarczyk- spotkania w bibliotece

14 marca w Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Elżbietą Bednarczyk, autorką książek dla dzieci, tancerką i choreografem. Od wielu lat mieszka w Australii. Autorka rozmawiała z dziećmi na temat przesłań i morałów, jakie płyną z jej bajek. Pisząc je stara się, aby każda z nich uczyła czegoś wartościowego. Np. \"Kłótnia w tornistrze\" opowiada historię przyborów szkolnych, które nie są szanowane przez swoich małych właścicieli. Podczas spotkania zatańczyła dla dzieci taniec cygański, a także pokazała slajdy i opowiedziała o Australii : o przyrodzie, zwierzętach, klimacie, sposobach spędzenia wolnego czasu i relacjach międzyludzkich. Natomiast w godzinach wieczornych spotkała się z dorosłymi czytelnikami, którym zaprezentowała swoje wiersze z wydanego w tym roku tomiku \"Uśpione ogrody\" oraz pokazała trzy tańce: cygański, flamenco i arabski. Była też część poświęcona Australii, czyli pokaz zdjęć połączony z opowiadaniem o tym pięknym kraju.

czytaj więcej

dodano: 16-03-17

Między książką, a teatrem

Nasza biblioteka rozpoczęła realizacje projektu Przystanek- Biblioteka Publiczna w Obornikach. Projekt realizowany jest w ramach programu Partnerstwo dla książki (ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury). 15 marca odbyło się pierwsze spotkanie dla dzieci pt. Między książką, a teatrem. Warsztatowy charakter spotkania zachęcił uczestników do wspólnej zabawy. Za pomocą pacynek, ale też Papierowego Teatru Kamishibai czytelnicy odkryli co łączy teatr i literaturę. Nie zabrakło ciekawostek, informacji, ale tez wesołej i rozwijającej wyobraźnie zabawy. Dziękujemy za udział w zajęciach.

czytaj więcej

dodano: 10-03-17

Trudne sprawy polsko- ukraińskie : Wołyń.

Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe zaprasza na spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem - Zalewskim, które odbędzie się 16 marca 2017 (czwartek) godz. 18.00 w naszej bibliotece.

czytaj więcej

dodano: 08-03-17

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na warsztaty, które odbędą się w naszej instytucji w ramach projektu Przystanek biblioteka.

czytaj więcej

dodano: 08-03-17

Dzień Kobiet

W Dniu Kobiet wszystkim Paniom życzymy, aby Wasze plany - nawet te bardzo abstrakcyjne - udało się zrealizować. Życzymy Wam szczęścia - dzięki któremu te zamierzenia staną się realne. Zdrowia, które pomoże w ich realizacji, a także cudownych chwil z rodziną i przyjaciółmi, z którymi będziecie mogły dzielić radość ze swoich sukcesów. Życzymy też czasu, który pozwoli na czytanie ulubionych książek.

czytaj więcej

dodano: 01-03-17

Informacja

Z przykrością zawiadamiamy, że Pani Estera Kafka (z powodów osobistych) odwołała wykład- Spotkanie z kuchnią żydowską. Spotkanie odbędzie się w innym terminie. Przepraszamy.

czytaj więcej

dodano: 23-02-17

To już 10 lat!

W środowe popołudnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki obchodzono 10-lecie istnienia Dyskusyjnego Klubu Książki. Każdy jubileusz, nawet mały, skłania do podsumowań i refleksji. 10 lat istnienia, 11 spotkań w ciągu roku ( klubowiczki spotykają się w ostatnią środę miesiąca) to w efekcie dało 110 spotkań, 110 przeczytanych i przedyskutowanych książek. Nie obyło się bez wspomnień, zdjęć, przypomnienia najciekawszych lektur. Książką 10-lecia został bezapelacyjnie „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona. Były także prezenty. Barbara Zielińska podarowała klubowiczkom zakładki, a firma TRYB piękne kubki reklamujące ich rękodzieło. Z pewnością kawa i herbata będą z nich smakowały wyśmienicie. Nie mogło zabraknąć tortu, który był smaczną atrakcją wieczoru. Czekamy na następne ciekawe książki, dyskusje i kolejne jubileusze!

czytaj więcej