Aktualności

dodano: 01-02-18

Hej, na sanki koleżanki (i koledzy)!

"Zima, której nie było" - być może taki tytuł (zaczerpnięty z opowiadania Katarzyny Minasowicz) byłby bardziej adekwatny do warunków panujących na dworze, ale nasze Mądre Sowy dzielnie przebrnęły przez temat sportów, bądź co bądź, zimowych. Na warsztatach, które odbyły się 29 stycznia dzieci dowiedziały się wiele o dyscyplinach do uprawiania których niezbędny jest śnieg i lód, poznały nazwiska znanych sportowców oraz stworzyły prace plastyczne związane z tematem zajęć. Na kolejne spotkanie zapraszamy już 5 lutego - dzieci udadzą się w literacką podróż do Poznania.

czytaj więcej

dodano: 29-01-18

Zagrali skocznie Dzieciąteczku, czyli kolędowanie w bibliotece

W piątkowy wieczór, 26 stycznia, mury biblioteki wypełnił radosny śpiew kolęd. U schyłku okresu bożonarodzeniowego, licznie przybyłej publiczności zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 ze wspaniale przygotowanymi jasełkami, energetyczny zespół Do Re Mi z ZSS w Kowanówku oraz Państwo Jolanta i Robert Sadowscy z przyjaciółmi. Wspólny śpiew przy wtórze instrumentów rozradował wszystkich uczestników tego pięknego spotkania – aż żal, że następne kolędowanie dopiero za rok.

czytaj więcej

dodano: 22-01-18

Zapomniane krajobrazy pamięci przywołane w bibliotece

W piątkowy wieczór, 19 stycznia, w Bibliotece Publicznej odbył się wykład pt. "Ziemia skrywa kości. Zapomniane krajobrazy pamięci – cmentarze protestanckie w Wielkopolsce po 1945 roku". Prof. Jerzy Kołacki z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego specjalizacją są m.in. stosunki polsko – niemieckie, szczególnie po II wojnie światowej oraz polityka pamięci w XX wieku, przedstawił tytułowe zagadnienie z uwzględnieniem obecnego stanu badań naukowych nad kwestią protestanckich przestrzeni pamięci w Wielkopolsce. Podczas spotkania głos zabrał także pan Bartosz Kiełbasa reprezentujący Towarzystwo Przyjaciół Konina oraz pan Adam Maliński, nauczyciel z ZS w Objezierzu, który naświetlił sytuację cmentarzy protestanckich usytuowanych w okolicach Obornik. Wykład zorganizowano dzięki staraniom radnego, pana Marka Lemańskiego.

czytaj więcej

dodano: 18-01-18

III Międzyszkolny Przegląd Twórczości ks. Jana Twardowskiego w bibliotece

18 stycznia w bibliotece odbył się III Międzyszkolny Przegląd Twórczości ks. Jana Twardowskiego, którego organizatorem był Zespół Szkół w Kowanówku. Na widowni zasiedli zaproszeni goście: ks. Rafał Banaszak – Proboszcz Parafii św. Józefa w Obornikach, pani Dorota Mullauer z Przedszkola nr 1 „Bajeczka” w Obornikach, pani Katarzyna Rabiega z Wydawnictwa Świętego Wojciecha w Poznaniu oraz pani Elżbieta Kidacka - ilustratorka książek ks. Jana Twardowskiego.

czytaj więcej

dodano: 16-01-18

Mądre Sowy pomagają ptakom i zwierzętom w zimie

Tematem przewodnim pierwszego styczniowego spotkania dzieci z Klubu Mądrej Sowy było pomaganie zwierzętom w trudnych warunkach zimowych. Uczestnicy warsztatów przekonali się jak ważne funkcje pełnią karmniki, a zwłaszcza systematyczne zaopatrywanie ich w pokarm dla naszych małych skrzydlatych przyjaciół. Sowy zajrzały też do zimowego lasu i dowiedziały się co o tej porze roku porabiają jego mieszkańcy. Podczas warsztatów był czas i na pracę (jej efekty można podziwiać w bibliotecznym holu) i na dobrą zabawę - tym razem z wykorzystaniem teatrzyku. Na kolejnych zajęciach Sowy dowiedzą się wszystkiego o sportach zimowych - zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej

dodano: 13-01-18

Zapraszamy na wykład

Już w najbliższy piątek, 19 stycznia, o godzinie 18.00 w bibliotece odbędzie się wykład prof. Jerzego Kołackiego pt. "Ziemia skrywa kości. Zapomniane krajobrazy pamięci – cmentarze protestanckie w Wielkopolsce po 1945 roku". Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

czytaj więcej

dodano: 12-01-18

Garstka Azji w bibliotece

11 stycznia br. w bibliotece odbył się wernisaż wystawy fotografii Jerzego Molińskiego „Kambodża, Wietnam”. W nastrój wędrówki po Półwyspie Indochińskim wprowadziła zwiedzających woń aromatycznych kadzideł, a degustacja oryginalnej azjatyckiej herbaty pozwoliła na posmakowanie atmosfery tych odległych zakątków świata. Goście przybyli do biblioteki mieli okazję wysłuchać malowniczych opowieści o krajach uwiecznionych na zdjęciach, a także porozmawiać z uczestnikami azjatyckiej wyprawy. Te kilkadziesiąt fotografii nie pokazuje zabytków – to „życie, to garstka z kilku tysięcy moich zdjęć przywiezionych z Azji południowo-wschodniej” - pisze o swojej wystawie sam autor. Ekspozycję można oglądać w holu biblioteki do końca stycznia. Zapraszamy!

czytaj więcej

dodano: 12-01-18

Koncert odwołany

Wszystkich, którzy wybierali się na dzisiejszy koncert uczniów Aliny Forysiak "Daję Ci Panie moje granie i śpiewanie" z przykrością informujemy, że wydarzenie zostało odwołane z przyczyn niezależnych od organizatorów.

czytaj więcej

dodano: 11-01-18

Krasnoludki są na świecie

Uwielbiamy gdy do naszej biblioteki przychodzi Żłobek! Styczniowe spotkanie w ramach programu czytelniczego "Maluch w świecie książki" poświęcone było krasnoludkom. Po wysłuchaniu opowieści Pani Basi Zielińskiej o tym, co się dzieje w domach gdy ich mieszkańcy wychodzą lub śpią, dzieci zgodnie przyznały, że skrzaty naprawdę istnieją. Utwierdziły ich w tym przekonaniu bajki o Królewnie Śnieżce, o Sierotce Marysi, a także o nieco zapomnianym krasnalu Hałabale. Maluchy, z pomocą Cioć, zaśpiewały bardzo znaną piosenkę "My jesteśmy krasnoludki", a następnie wykleiły piękne ubranka dla bajkowych bohaterów. PS. Z radością zauważamy, że nasi najmłodsi bywalcy czuja się w bibliotece coraz pewniej.

czytaj więcej