Aktualności

dodano: 06-07-17

„RZEKI CZASU” – nowe obornickie muzeum wirtualne jest faktem.

Idea tworzenia trwałych i zintegrowanych zasobów historycznych w postaci digitalizowanych dokumentów życia społecznego powstała w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach, jako naturalna potrzeba poszerzenia oferty placówki oraz technologicznej aktualizacji i ochrony rozproszonych materiałów archiwalnych. Nadrzędnym celem przyświecającym wdrożeniu jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego ziemi obornickiej. Odbywa się to poprzez następujące działania : - digitalizacja - przeniesienie na nośniki cyfrowe materiałów przechowywanych na tradycyjnych nośnikach analogowych (rękopisy, druki, książki, zdjęcia, negatywy, nagrania audio, filmy); - tworzenie profesjonalnych repozytoriów służących do przechowywania cyfrowych wersji tradycyjnych materiałów archiwalnych; - upowszechnianie zdigitalizowanych zbiorów przy pomocy portalu internetowego. Dzięki pomocy finansowej Gminy Oborniki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, utworzono i wyposażono w obornickiej Bibliotece Publicznej pracownię digitalizacyjną a następnie rozpoczęto wraz z partnerami pozyskiwanie i cyfryzację archiwaliów.

czytaj więcej

dodano: 28-06-17

KOLORY DESZCZA...BIRMA

26 czerwca odwiedził naszą bibliotekę Krzysztof Deszczyński polski aktor, scenarzysta, reżyser i podróżnik. Opowiedział licznie zgromadzonej publiczności o dalekiej Birmie. Opowieść ilustrowały piękne zdjęcia, które pozwoliły gościom spotkania na chwilę przenieść się do tego kraju. W 2016 roku Krzysztof Deszczyński wydał książkę fotograficzną "Kolory Deszcza... Birma. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 28-06-17

Z muzyką na wakacje

23 czerwca odbył się w naszej bibliotece coroczny koncert uczniów Aliny Forysiak. Dzieci i młodzież przedstawiły rodzicom i zgromadzonej publiczności swoje umiejętności gry na pianinie i keyboardzie. Tradycyjnie na wszystkich gości czekał poczęstunek. Uczniowie Aliny Forysiak występują w naszej instytucji dwa razy w roku: w czasie Bożego Narodzenia i Dni Obornik.

czytaj więcej

dodano: 28-06-17

Między światami: od Kurdystanu po Turkmenistan

19 czerwca w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Marzeną Filipczak. Podróżniczka, autorka książek zabrała zgromadzoną publiczność w podróż przez krainy, w których kobieta w pojedynkę praktycznie nie występuje: Armenię, Górski Karabach, Osetię Północna, buddyjską Kałmucję, środkowoazjatyckie Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i izolowany od świata Turkmenistan oraz Iran i Kurdystan, także obszary w granicach Iraku. wiele z tych miejsc uważanych jest za nieprzyjazne i niebezpieczne dla kobiety. Jednak z opowieści Marzeny Filipczak wynikało, że paradoksalnie nigdzie indziej na świecie nad samotną podróżniczką nie rozciąga się tak wielkiej opieki ze strony miejscowych. Niemal wszyscy czuli się w obowiązku, by się o nią zatroszczyć. W trakcie spotkania można było posłuchać tez opowieści o uzbeckim weselu, pieniądzach, które nosi się w reklamówkach, a nawet o Ormiance, która oddaje gościowi własne łóżko. Spotkanie ubarwiły zdjęcia z podróży. Dofinansowano ze środków ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 21-06-17

KOLORY DESZCZA...BIRMA

26 czerwca o godz. 18.00 w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie Krzysztofem Deszczyńskim. Prezentacja zatytułowana KOLORY DESZCZA...BIRMA związana jest z wydaniem książki fotograficznej pod tym samym tytułem, autorstwa Krzysztofa Deszczyńskiego. Prelekcja to opowieść o Birmie obserwowanej przez autora w latach 2010-2013, ilustrowana 300 sugestywnymi, niebanalnymi zdjęciami. Ukazuje Birmę jako kraj wielokulturowy, barwny, piękny i nieobliczalny.

czytaj więcej

dodano: 21-06-17

Oborniki- poezja i muzyka ulic

20 czerwca w naszej bibliotece odbył się wieczór poetycko-muzyczny przygotowany z okazji Dni Obornik zatytułowany Oborniki-poezja i muzyka ulic. Autorami i wykonawcami tego niezwykłego spotkania byli członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec, którzy jak co roku autorską poezją promują piękno i urodę naszego miasta. Poeci tym razem zaprosili licznie zgromadzoną publiczność na spacer po Obornikach. Ważnym aspektem wieczoru było przedstawienie sylwetek patronów obornickich ulic. W wieczorze wystąpili: Barbara Zielińska, Maria Kogut, Jolanta Staniszewska, Oliwia Kąkol, Aleksandra Ziółkowska, Henryk Wojtysiak, Bartosz Barszcz. O muzyczną oprawę spotkania zadbali: Alicja Jastrząbek, Jolanta Staniszewska i Czesław Karolczak. Usłyszeć można było takie utwory jak: Tyle słońca w całym mieście, Piosenka o mojej ulicy, czy Znamy się tylko z widzenia. Na koniec wykonawcy zaprosili publiczność do wspólnego śpiewu. Wieczór na pewno na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. W poezji członków Poetyckiego Wędrowca widać miłość i sentyment do miejsca w którym mieszkamy. Publiczność doceniła to gromkimi brawami. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 20-06-17

„Stąd jestem- to moja mała Ojczyzna

„Stąd jestem-to moja mała Ojczyzna” to projekt edukacyjny realizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Obornickiej już po raz dziewiąty. Projekt swoim zasięgiem objął szkoły i przedszkola powiatu obornickiego. Projekt objął Patronatem Honorowym Starosta Obornicki Adam Olejnik oraz Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Oborniki i Starostwa Powiatowego w Obornikach oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Projekt wszedł na stałe do programu obchodów Dni Obornik. Na konkursy wpłynęły prace wykonane przez dorosłych oraz przez uczniów ze szkół i przedszkoli z terenu powiatu obornickiego ( SP nr 2 Oborniki, SP nr 3 Oborniki, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kiszewie, SP nr 3 Rogoźno, Przedszkole „Bajka” , Zespół Szkolno-Przedszkolny w Maniewie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ludomach, LO Oborniki, Prywatne Gimnazjum nr 1 w Obornikach,Gimnazjum w Ryczywole, SP w Ryczywole, Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku, Zespół Szkół im. T. Kutrzeby w Obornikach). Wpłynęło 141 prac , udział wzięło 150 osób, pomogło nam 20 nauczycieli z 14 placówek. Prace ( formy literackie - wiersz, opowiadanie, plastyczne - album, plakat, makieta, rysunek, prezentacje multimedialne) - 76 rysunków, 1 obraz wyszywany, 13 makiet, 6 albumów, 5 plakatów, 13 prezentacji, 27 utworów literackich ( w tym 10 opowiadań i 17 wierszy).

czytaj więcej

dodano: 12-06-17

Oborniki- poezja i muzyka ulic

Zapraszamy na wieczór poetycko-muzyczny przygotowany z okazji Dni Obornik. Tym razem pospacerujemy wspólnie po ulicach i zakamarkach naszego miasta. Wieczór odbędzie się 20 czerwca o godz. 18.00.

czytaj więcej

dodano: 12-06-17

Między książką, a teatrem

W miniony czwartek odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach, uczęszczający na zajęcia kółka teatralnego Wesoła Kurtyna. Opiekunem kółka jest nauczycielka Dorota Konieczna. Zajęcia w bibliotece miały pomóc dzieciom w odpowiedzi na pytanie: Czy teatrowi potrzebna jest książka? Uczniowie poznali też wiele ciekawostek związanych ze sztuką teatralną, zawodem aktora czy przygotowaniem widowiska. Dziękujemy za udział w zajęciach. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 10-06-17

Biblioteczny Kącik Malucha

Bajkowe kolory- to tytuł ostatniego przed wakacjami spotkania w Bibliotecznym Kąciku Malucha. Zapraszamy serdecznie do wspólnej zabawy. 14.06.2017 godz. 16.30. Do zobaczenia.

czytaj więcej