Aktualności

dodano: 17-04-18

Spacer po Jeżycach z „Murzynkiem” Gabrysi

Na Roosevelta 5, czyli pod najsłynniejszy adres w Poznaniu, udali się dziś uczestnicy II Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady . Akcja zainicjowana przez Akapit Press pozwoliła skrzyknąć w jednym miejscu fanki powieści Małgorzaty Musierowicz – a tych w Obornikach nie brakuje. Wybraliśmy się zatem w literacką podróż od „Małomównego i rodziny”, przez bawiąca do łez „Kłamczuchę”, aż po najnowszy tom, czyli „Ciotkę Zgryzotkę”. Ci, którzy dotąd nie słyszeli o poznańskiej pisarce, mieli niebywałą szansę na zapoznanie się z jej twórczością. Ci zaś, którzy od lat są wiernymi fanami sagi o Borejkach, mogli z sentymentem powrócić do przeszłości. Ponadto, każdy miał okazję poczęstować się „Murzynkiem” Gabrysi upieczonym według przepisu z powieści „Kwiat Kalafiora”. Oprócz pracowników biblioteki, wybrane fragmenty czytali zaproszeni goście: Daria Goszcz, Anna Niezgodzka, Renata Nochowicz i Jolanta Staniszewska, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania składamy także pani Halinie Imie oraz uczniom Gimnazjum nr 3 w Obornikach za uczestnictwo w wydarzeniu.

czytaj więcej

dodano: 16-04-18

Czytelnicze Oscary rozdane!

Czerwony dywan, fanfary, a nawet „ścianka” do pozowania do zdjęć – taką oprawę miała gala finałowa plebiscytu na Super Czytelnika Zimy 2018, która odbyła się 13 kwietnia w bibliotece publicznej. Przypomnijmy, że w akcji skierowanej do dzieci i młodzieży, polegającej na zbieraniu stempelków m.in. za wypożyczenia i terminowe zwroty książek, wzięło udział 75 czytelników. Za uczestnictwo i zaangażowanie postanowiliśmy wyróżnić wszystkich, niezależnie od ilości uzbieranych punktów. Były zatem dyplomy pamiątkowe i nagrody książkowe dla autorów recenzji (w trakcie trwania plebiscytu dzieci napisały i narysowały ich ponad 70!), dla najmłodszych uczestników oraz, rzecz jasna, dla zwycięzców rankingu.

czytaj więcej

dodano: 12-04-18

Zapraszamy na Jeżycjadę

Uwaga! Gratka dla wszystkich fanek (i fanów, jeżeli takowi istnieją;-) Małgorzaty Musierowicz! Już w najbliższy wtorek, 17 kwietnia, w godzinach od 9:00 do 11.00, czytamy powieści poznańskiej autorki w ramach II Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady. Najlepsze fragmenty od "Szóstej klepki" aż po "Ciotkę Zgryzotkę" zaprezentują pracownicy biblioteki oraz zaproszeni goście. Wstęp wolny, zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej

dodano: 12-04-18

Nasze poetki - nasza duma

Niezmiernie miło nam poinformować, że wiersze Marii Kogut oraz Barbary Zielińskiej zostały opublikowane w albumie „Wielkopolska moja duma – wielkopolskie pejzaże”. Publikacja jest zwieńczeniem konkursu zorganizowanego przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Unikalny charakter nadają jej obrazy przedstawiające piękno naszego regionu namalowane przez uczestników konkursu – osoby w wieku „50+”. Wyjątkowość albumu podkreśliły wiersze naszych lokalnych poetek, które wplecione w całość stanowią szczególny walor wydawnictwa. Albumy zostały dziś uroczyście przekazane autorkom wierszy przez panią Beatę Łukasiewicz-Lorent oraz panią Agnieszkę Muszak z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu (Filia w Obornikach). Ponadto informujemy, że podczas jutrzejszej gali kończącej plebiscyt Super Czytelnik Zimy 2018, będzie można kupić najnowszy tomik poezji Barbary Zielińskiej pt. „Inne wiersze...” w cenie 15 zł. Serdecznie zapraszamy.

czytaj więcej

dodano: 11-04-18

Dżentelmen z piórkiem i węglem od wczoraj gości w bibliotece

Jego charakterystyczną kreskę kojarzy większość dorosłych Polaków, a i młodszym nazwisko prof. Wiktora Zina nie jest zapewne obce. Wczorajszy wernisaż zainaugurował wystawę prac tego wybitnego artysty, które pochodzą z kolekcji Jerzego Kani. Kuratorem wystawy została Mariola Kalicka, uznana rzeźbiarka, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Obornik, Tomasz Szrama. W swoim przemówieniu, burmistrz z sentymentem wspominał kultowy program „Piórkiem i węglem”, który z zapartym tchem śledziły całe rzesze telewidzów. Tym większą radość sprawiła mu oryginalna zinowska grafika podarowana przez Jerzego Kanię. Udostępnienie szerokiej publiczność prac prof. Zina nie byłoby możliwe bez zaangażowania Stowarzyszenia Absolwentów Matura ’65, które wśród celów statutowych ma nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach, ale też organizację wystaw i innych wydarzeń o charakterze kulturalnym. Rysunki i akwarele można podziwiać w bibliotece do 15 maja. Zapraszamy serdecznie.

czytaj więcej

dodano: 09-04-18

Od lat dwudziestu piórem się para… poetka Barbara

Nie sposób opisać bez emocji tego, co działo się w miniony piątek, 6 kwietnia, w bibliotece. Wzruszający, czarujący, pełen życzliwości, wypełniony muzyką i pięknymi słowami – taki był jubileuszowy wieczór Barbary Zielińskiej. Dla nas ważny z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, w murach biblioteki od lat działa Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec, którego Pani Basia jest współzałożycielką i niezachwianym filarem. Po drugie, jako pracownik Oddziału Dziecięcego edukuje najmłodszych czytelników prowadząc lekcje biblioteczne oraz warsztaty z Mądrą Sową. Razem z Panią Basią świętowali zatem współpracownicy, koledzy i koleżanki z TLPW, czytelnicy (w tym dzieci z Klubu Mądra Sowa), bywalcy biblioteki oraz najbliżsi. Podczas wieczoru premierę miał też najnowszy tomik Barbary Zielińskiej pt. „Inne wiersze...”, który można nabyć w bibliotece. Serdecznie zachęcamy!

czytaj więcej

dodano: 05-04-18

Wyjątkowy wieczór jubileuszowy już jutro!

Już jutro, o godz. 18:00, odbędzie się wieczór poetycko-muzyczny, podczas którego świętować będziemy 20-lecie twórczości artystycznej Barbary Zielińskiej. Tego nie można przegapić! Zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej

dodano: 04-04-18

Zapraszamy na galę

Dla kogo piątek 13-ego okaże się bardzo szczęśliwym dniem? Na czyje półki trafią statuetki Super Czytelnika? Kto napisał najwięcej recenzji, i która okazała się najlepsza? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy już wkrótce. Zapraszamy WSZYSTKICH uczestników naszej akcji (nieważne czy udało się zdobyć 4 stempelki czy ponad 100) na uroczysty finał plebiscytu (13 kwietnia, godz. 17:00). Weźcie ze sobą rodziców, rodzeństwo i przyjaciół - niech głośno was oklaskują. PS. Stroje wieczorowe nie są obowiązkowe, aczkolwiek mile widziane:-)

czytaj więcej

dodano: 29-03-18

Życzenia

czytaj więcej

dodano: 26-03-18

AKCJA: POWSTANIE

100. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego to niepowtarzalna okazja do przeprowadzenia społecznej akcji gromadzenia pamiątek powstańczych przechowywanych w rodzinnych zbiorach i instytucjach. Zapraszamy każdego, kto posiada archiwalia (zdjęcia, listy, dokumenty, przedmioty) związane z genezą, przebiegiem, uczestnikami i następstwami powstania wielkopolskiego.

czytaj więcej