Aktualności

dodano: 28-04-17

Podróże z biblioteką- Rumunia

26 kwietnia odwiedził naszą bibliotekę Michał Kruszona historyk, pisarz,podróżnik, dyrektor Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, który zabrał nas w ekscytującą podróż do Rumunii. Wykład ilustrowany zdjęciami z wyprawy zrobił wrażenie na słuchaczach. Obecni w bibliotece goście mogli dowiedzieć się jakie narody zamieszkują na terenie Rumunii, jak wygląda życie codzienne Rumunów,a nawet czym jest \"wesoły cmentarz\". Szczególne zainteresowanie wśród młodzieży budziła postać księcia Vlada Palovnika-Draculi. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek- Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 28-04-17

Marzenia młodzieży o Wielkopolsce 2020+

Pod kierownictwem Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – pani Zofii Szalczyk, na terenie województwa wielkopolskiego realizowany jest program edukacyjny i obywatelski pn. Sejmik Młodzieży Województwa Wielkopolskiego z tematem wiodącym: „Marzenia młodzieży o Wielkopolsce 2020+”. Głównym celem tego programu, adresowanego do uczniów I i II klasy liceum oraz klas I – III technikum, jest popularyzacja wiedzy o organizacji samorządu terytorialnego, rozwijanie postaw obywatelskich młodzieży szkolnej, zapoznanie jej z zakresem działania, organizacją i zasadami funkcjonowania Samorządu Województwa Wielkopolskiego

czytaj więcej

dodano: 21-04-17

Dzikie oblicza flory

W Bibliotece Publicznej w Obornikach odbędzie się dzisiaj wernisaż kolejnej wystawy. Jej tytuł \"Dzikie oblicza flory. Wystawa roślin ze zbiorów Małgorzaty Strzeleckiej\" MAŁGORZATA STRZELECKA to rodowita wągrowczanka, żona i matka dwóch dorosłych córek. W Wągrowcu ukończyła szkołę podstawową oraz liceum w klasie o profilu biologiczno - chemicznym. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Poznaniu, Wydziału Ogrodniczego (specjalizacja ochrona roślin) oraz studium pedagogicznego. Jej praca zawodowa tylko częściowo była związana z rolnictwem. Przez wiele lat była za to nauczycielem. Od pewnego czasu nie pracuje już zawodowo, ale wciąż stara się pomagać innym. Od zawsze lubiła przyrodę,  interesowały ją ciekawostki związane z roślinami. Pierwsze niewinne zbieranie roślinek, suszenie ich pomiędzy kartkami zeszytu, sięga czasów szkoły podstawowej. Na studiach były już poważniejsze sprawy – chodzenie po polach, bagnach, nieużytkach, zbieranie roślin, oznaczanie ich (łacińskie nazwy gatunków, rodzin itp.). W ten sposób powstawały piękne zielniki. Zdobyte na studiach wiadomości okazały się bardzo przydatne w pracy w szkole, np. podczas wyposażania pracowni czy przygotowywaniu wystaw. Tworzenie zielnika to czysta przyjemność, najlepsza metoda poznawania flory i forma gromadzenia dokumentacji naukowej. Dziko rosnące rośliny zachwycają nas swoją urodą, mają pozytywny wpływ na zdrowie, służą ozdobie domu. Podczas przygotowywania zielników lubi posłuchać piosenek Turnaua, Grechuty i Osieckiej oraz napić się ziołowej herbaty. Wystawę można oglądać do 26 maja 2017. Zapraszamy.

czytaj więcej

dodano: 20-04-17

Między książką, a teatrem

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia w ramach warsztatów Między książką, a teatrem. Tym razem odwiedziła nas klasa 3 e z wychowawczynią Ewą Zając. Dziękujemy za udział w zajęciach. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 19-04-17

Między książką, a teatrem

Dzisiaj odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Między książką, a teatrem. Tym razem odwiedziła nas klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach, z wychowawczynią Aleksandra Pawlicką. Wspólnie odkrywaliśmy tajemnice teatru. Uczniowie za pomocą pacynek odgrywali krótkie scenki. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 14-04-17

Krzysztof Petek w naszej bibliotece

12 kwietnia naszą bibliotekę odwiedził Krzysztof Petek dziennikarz,detektyw, instruktor survivalu, organizator wypraw, adept kung-fu, ale też twórca znanych i popularnych książek przygodowych dla młodzieży. Nasz gość zabrał uczestników spotkania w podróż do Rumunii, Ameryki Południowej i na Syberię. Zdjęcia z wypraw były niezwykłą atrakcją, dzięki której uczniowie odkryli piękno tych miejsc. Krzysztof Petek opowiedział o przygotowaniach do wyprawy, wplatając w swoją opowieść liczne ciekawostki, wiadomości i anegdoty. Autor podkreślał jak ważna jest nauka języków, która otwiera przed człowiekiem cały świat. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Przystanek biblioteka. Zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 13-04-17

Wielkanocne spotkanie z Maluszkami

O pięknych świętach Wielkiej Nocy rozmawiałyśmy dzisiaj z dziećmi ze Żłobka Miejskiego w Obornikach. Nie zabrakło wspólnego czytania, śpiewania piosenek i pracy plastycznej. Dziękujemy za udział w zajęciach.

czytaj więcej

dodano: 13-04-17

Rumunia: podróż w poszukiwaniu diabła

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Kruszoną, które odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18.00 w sali biblioteki. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 13-04-17

Przystanek biblioteka

Nasza biblioteka rozpoczęła realizację projektu Przystanek- Biblioteka Publiczna w Obornikach. Projekt realizowany jest w ramach programu Partnerstwo dla książki (ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury). W ramach projektu na naszych czytelników i mieszkańców Obornik czekają liczne atrakcje. Będą to różnorodne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Chcemy przedstawić najmłodszym świat teatru i pokazać jego związek z literaturą. Dla młodzieży przygotowujemy warsztaty związane z grami planszowymi inspirowanymi znanymi dziełami literackimi. Nie zabraknie też spotkań autorskich z podróżnikami. Zaprosimy też mieszkańców do udziału w wieczorach poetycko-muzycznych, warsztatach \"poezjowania\", czyli tworzenia poezji, a także w projekcjach filmowych (kino letnie). Informacje o bieżących wydarzeniach można znaleźć na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych, a także w prasie lokalnej. Zapraszamy do biblioteki. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej