Aktualności

dodano: 03-10-18

Pierwszoklasiści z SP nr 4 poznawali bibliotekę

Początek października to bardzo dobry czas na zaprzyjaźnienie się z biblioteką. Wczoraj i dziś przekonali się o tym pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach. Lekcje biblioteczne były świetną okazją do zapoznania się działalnością naszej instytucji i pomyszkowania w wypożyczalni. Dziękujemy za miłe odwiedziny.

czytaj więcej

dodano: 03-10-18

Wernisaż wystawy - prace studentów UTW w Obornikach

Już dziś o godz. 18.00 w bibliotece publicznej rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Obornikach. Zainauguruje on wystawę, którą będzie można oglądać do końca października. Od dwóch lat studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Obornikach aktywnie uczestniczą w zajęciach sekcji fotograficznej. Spotykają się co dwa tygodnie, realizując autorski program nauczania mgr. Piotra Zarównego. Częste wyjazdy plenerowe i zajęcia praktyczne dają możliwość szlifowania warsztatu fotografa.

czytaj więcej

dodano: 02-10-18

Oborniki z 1925 powrócą dzięki wyjątkowej publikacji

Biblioteka Publiczna w Obornikach otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. Etno Polska” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury na projekt pn. „Publikacja i promocja albumu Powiatowe Miasto Oborniki 1925”. Rozstrzygnięcie naboru nastąpiło w minionym tygodniu – spośród 648 złożonych wniosków, projekt obornickiej biblioteki uplasował się na 82. miejscu. Wysokość dofinansowania wyniesie 32 900,00 zł tj. niemal 93 % wartości projektu, przy wkładzie własnym wynoszącym 2 500,00 zł.

czytaj więcej

dodano: 01-10-18

Obornicka młodzież we Lwowie przy grobie patrona biblioteki

Zbliża się 105. rocznica śmierci wybitnego filologa, językoznawcy, rektora Uniwersytetu Lwowskiego, Antoniego Małeckiego. Patron Biblioteki Publicznej w Obornikach urodził się w Objezierzu, a w swoim długim, pracowitym życiu zasłynął z bezkompromisowej walki o czystość języka polskiego. W dniach 15 – 18 września w ramach projektu promującego poznawanie innych kultur i języków, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach wraz z rówieśnikami z Luchow udali się na Ukrainę.

czytaj więcej

dodano: 01-10-18

Z biura podroży na księgarskie półki

Spotkanie z pisarką Sabiną Waszut zakończyło bogaty w wydarzenia kulturalne wrzesień w bibliotece. Autorka „Rozdroży” ujęła publiczność szczerą opowieścią o swoich literackich dokonaniach, inspiracjach, warsztacie pracy i dalszych planach. Dowiedzieliśmy się, że historia opisana w śląskiej sadze na którą, poza nagradzanymi „Rozdrożami”, składają się jeszcze „W obcym domu” i „Zielony Byfyj”, jest oparta na prawdziwych losach dziadków pisarki. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć odniesień do Śląska – zarówno tego dawnego, bardzo tradycyjnego jak i nowoczesnego, wielobarwnego i wielokulturowego.

czytaj więcej

dodano: 27-09-18

Zapraszamy na spotkanie z Sabiną Waszut

Już jutro, 28 września, o godz. 18.00 w bibliotece publicznej odbędzie się spotkanie autorskie z Sabiną Waszut - pisarką, recenzentką, organizatorką spotkań literackich, propagatorką śląskiej kultury. Jej debiutancka powieść „Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii Pióro, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014.

czytaj więcej

dodano: 26-09-18

Na czytanie nigdy nie jest za wcześnie

Serdecznie zapraszamy najmłodszych przedszkolaków wraz z rodzicami do wzięcia udziału w pilotażowym projekcie. „Mała książka – wielki człowiek”.

czytaj więcej

dodano: 27-09-18

God save the book

26 września odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Czytam: blogosferę” w obornickiej bibliotece. Tym razem naszym gościem była Monika Długa – autorka bloga literackiego God Save the book oraz szefowa redakcji Wydawnictwa Poznańskiego. Dzięki pani Monice dowiedzieliśmy się czy i dlaczego warto zamieszczać książkowe recenzje w internecie oraz które media najskuteczniej docierają do odbiorców.

czytaj więcej

dodano: 27-09-18

Życie jest jak mecz, czyli warsztaty „Trening czytania – sport i literatura”

Niezbyt często mamy okazję przeprowadzić zajęcia dla uczniów szkół średnich. Dlatego tym bardziej cieszy nas, że 26 września uczniowie LO w Obornikach mogli uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez wykładowców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prof. Jerzy Borowczyk oraz dr Wojciech Hamerski są autorami antologii „Co piłka robi z człowiekiem. Młodość, futbol i literatura” dlatego zaproponowali młodzieży pracę nad tekstami literackimi dotyczącymi piłki nożnej.

czytaj więcej

dodano: 27-09-18

Ale historia!

Gdzie wzniesiono pierwszy most na Wiśle? W którym roku Polska została członkiem Unii Europejskiej? Czy Władysław Łokietek był ostatnim Piastem zasiadającym na tronie Polski? Na te i inne pytania mieli szansę odpowiedzieć uczniowie klas VIII, którzy w dniach 25-27 września uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych opartych na grze planszowej „Ale historia!”.

czytaj więcej