dodano: 26-03-18
dodano: 26-03-18
dodano: 26-03-18
Dwie gitary. Dwa mikrofony. Dużo serdeczności. Z tak prostych składników udało się stworzyć niezwykły muzyczny wieczór w bibliotece. 23 marca br. Antoni Żuromski oraz Michał Siekierski zabrali licznie zgromadzoną publiczność na wiosenną wędrówkę ze śpiewem na ustach. Od piosenki „Gonić marzenia”, która stanowiła credo spotkania, poprzez nostalgiczne brzmienia „Modlitwy taternika”, aż do szlagieru „Gdybym miał gitarę...” obaj panowie czarowali słowem i dźwiękiem. Koncertowi towarzyszyły wspomnienia oraz radość, że ludzie, których dawniej łączyło to samo miejsce pracy, mogą znów się spotkać, a nawet wspólnie pośpiewać.
dodano: 20-03-18
Przedszkolaki z obornickiej „Bajeczki” kolejny raz odwiedziły bibliotekę. Tym razem dzieci uczestniczyły w wiosenno-wielkanocnym spotkaniu przedświątecznym. Monika Hancyk i Basia Zielińska przeniosły maluchy w świat kolorowych pisanek, skocznych zajączków i pierwszych zwiastunów nadchodzącej pory roku. Dzieci symbolicznie przegoniły zimę i pożegnały ciepłe czapeczki i szaliki. W wiosennych zajęciach udział wzięły wszystkie przedszkolne grupy czyli: Gumisie, Krasnale, Muminki, Pinokio, Puchatki, Smerfy i Zajączki.
dodano: 19-03-18
„Echo z dna serca...” Poezja Leopolda Staffa - taki temat realizowała młodzież podczas dziesiątego Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Finał odbył się 16 marca 2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki. Młodzi recytatorzy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych - w pierwszej uczniowie klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjaliści, w drugiej młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Do konkursu przystąpiło 28 uczestników, a oceniało ich jury w składzie: Barbara Zielińska, Małgorzata Dobra, Ewa Klimasek.
dodano: 15-03-18
Na dobry początek wiosny zapraszamy na spotkanie z piosenką turystyczną "Na włóczęgę już wyruszyć pora...". Koncert odbędzie się 23 marca 2018 r. (piątek) o godzinie 18:00. Goście: Michał Siekierski i Antoni Żuromski.
dodano: 15-03-18
Niecodzienną lekcję lokalnej historii przeżyli dziś uczniowie klasy III c z John Deweya School w Obornikach. Zjawili się u nas w poszukiwaniu informacji na temat przeszłości budynku ich szkoły oraz ulicy Młyńskiej. Dzięki fotografiom zgromadzonym na portalu Rzeki Czasu mogliśmy przybliżyć dzieciom Oborniki sprzed lat. Uczniowie dowiedzieli się, że teren na którym stoi obecnie JDS należał do Wielkopolskich Fabryki Mebli. Zobaczyli też jak wyglądały stanowiska pracy w nieistniejących już dzisiaj halach produkcyjnych. Niełatwym wyzwaniem okazało się rozpoznanie na starych fotografiach nawet tych budynków, które nadal stoją w okolicach szkoły.
dodano: 15-03-18
Co łączy Marię Skłodowską-Curie, Coco Chanel i Venus Williams? Albo kto mawiał „Nie ma się co bać. Wystarczy pojąć”? Na te i inne pytania szukały odpowiedzi uczestniczki wczorajszych warsztatów przygotowanych specjalnie z okazji Roku Praw Kobiet. Miedzy regałami trwała prawdziwa rewolucja: oto nie jedna, nie dwie, a setki dziewczyn z całego świata, dzięki odwadze i pasji, wpłynęły na losy całej ludzkości. Aktywistki, prawniczki, lekarki, sportsmenki, pisarki, a nawet kucharka – historia niemal każdej z nich zaczyna się od słów „Była sobie pewnego razu dziewczynka, która...”. Zainspirowane opowieściami o buntowniczkach, obecne na zajęciach dziewczynki chwyciły za długopisy i same zaczęły tworzyć własne historie – piękne i wyzwalające.
dodano: 14-03-18
Przypominamy, że tylko do piątku można u nas oglądać niezwykłą wystawę prac Dominika Dąbkiewicza "Obserwator". Kto jeszcze nie widział, niech koniecznie zajrzy do biblioteki. Ponadto, do końca tygodnia wbijamy stempelki uczestnikom plebiscytu na Super Czytelnika Zimy 2018. Rozstrzygniecie wkrótce!
dodano: 12-03-18
Jak bez kupowania biletów na samolot i rezerwowania noclegów w hotelach wybrać się w daleką, egzotyczną podróż? To proste! Wystarczy przyjść do biblioteki na spotkanie z podróżnikami. W piątkowy wieczór, 9 marca, Karolina i Aleksander Klaja zabrali mieszkańców Obornik aż do Singapuru – i to nie byle czym, bo żółtym tandemem polskiej produkcji z lat 70. Małżeństwo z Wielkopolski sugestywnie i obrazowo opowiadało o wyprawie życia ilustrując ją pięknymi fotografiami, oraz prezentując na żywo swój nietypowy środek lokomocji. Liczne pytania od zgromadzonej publiczności, a nade wszystko odpowiedzi udzielne przez głównych bohaterów spotkania, wpłynęły na bezpośrednią, serdeczną atmosferę tego udanego wieczoru.
dodano: 12-03-18
8 i 12 marca gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach na lekcjach bibliotecznych przygotowanych z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych oraz Roku Praw Kobiet. Impulsem do podjęcia takiej tematyki były wydane niedawno publikacje, m.in. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” E. Favilli i F. Cavallo oraz „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” A. Dziewit-Meller – świetne książki pozwalające spojrzeć na losy świata z kobiecego punktu widzenia. Uczniowie mogli dowiedzieć się na przykład jaka na co dzień była Maria Skłodowska-Curie, czym wsławiła się Wanda Rutkiewicz oraz kto przyczynił się o wprowadzenia powszechnego obowiązku szkolnego w Polsce. W lekcjach uczestniczyli: klasa IV b z wychowawczynią, panią Lidią Fryską, oraz klasa V d prowadzona przez panią Małgorzatę Popę. Bardzo dziękujemy!
Kotologia / Ruby Foster
Basia : wielka księga psów i kotów/ Zofia Stanecka
Astrid ; opowieść o Astrid Lindgren / Susanne Lieder
Kraków : przewodnik dla dużych i małych / Barbara Gawryluk
Gapiszon i... / Bohdan Butenko
Dom na ulicy Czereśniowej / Rotraut Susanne Berner